مقالات سایت

اقتصاد سلامت به زبان اعداد

اقتصاد سلامت به زبان اعداد

تجربه ثابت کرده آدم ها تا در شرایط بحرانی قرار نگیرند نمی توانند درست تصمیم بگیرند و فکر می کنند بیماری و … فقط برای همسایه ست و هیچ وقت سراغ آن ها نمی آید .به همین جهت توصیه می کنم این مطلب را بدقت تمام بخوانید شاید بتوانید بهتر تصمیم بگیرید .

می خواهم با زبان اعداد با شما صحبت کنم.بحث داغ امروز خانواده سرمایه گزاری هست.هر کسی با هر سطحی از سواد را که نگاه می کنی دنبال این ست که راهی برای سرمایه گزاری پیدا کند تا ارزش پولش کم نشود. عده ای ترجیح می دهند در مسکن سرمایه گزاری کنند بعضی هم در دلار و سکه.برخی فکر می کنند بورس یک شبه آن ها را ثروتمند می کنند و افرادی نیز در رویای کسب مال فراوان از طریق ارز دیجیتال .

البته هر کدام از این گروه افراد دلایل خاص خودشان را دارند که از نظر خودشان منطقی هست, مثلا حسن آقا فکر می کند که چون همسایه اش از طریق بیت کوین به ثروت افسانه ای رسیده پس او هم همینطور و یا علی فکر می کند چون بازار ساخت و ساز سکه هست پس قدم گذاشتن در این مسیر او را موفق و پولدار خواهد کرد و یا کس دیگری ممکن هست با خود فکر کند بهتر هست خودرو ثبت نام کند تا زهی خیال باطل ارزش پول او حفظ بشود .

باری ,هر کسی حق دارد هر طور دوست دارد فکر کند ولی ما قصد داریم در مورد بهترین روش سرمایه گزاری در این مطلب بحث کنیم.شاید کسی معترض شود این که گفته شود بهترین روش سرمایه گزاری در مورد همه یکسان باشد درست نیست یا به عبارتی دقیق تر نمی شود برای همه آدم ها یک نسخه یکسان نوشت .

قبل از ادامه بحث توجه شما را به یک نکته بسیار حیاتی و ظاهرا کم اهمیت معطوف می کنم.سرمایه گزاری در هر کدام از راه هایی که در بالا ذکر شد شاید به طور موقتی وضعیت ما را تثبیت و یا رو به رشد کند ولی در نهایت نتیجه اش فقر و فلاکت هست.کسی که ذره ای از عقل خود استفاده کند بخوبی متوجه می شود که سرمایه گزاری در بازار خودرو نتیجه اش چیست ؟ مطابق با اصل ساده اقتصاد با افزایش تقاضا قیمت افزایش می یابد چیزی که ما سال هاست شاهد آن هستیم و مثال معروف پراید سه میلیون تومانی و… ضمن این که ازدیاد روزافزون خودرو و تاثیر سو آن بر اکوسیستم وآلودگی هوا و تنگ کردن عرصه زندگی برای تمام آحاد ایرانی و فرزندان این مملکت بر هیچ آدم عاقلی پوشیده نیست .

همچنین بخوانید
طب سنتی ایرانی در مقایسه طب هومیوپاتی

همین طور در بحث ساخت و ساز چه کسی پیدا می شود که نداند در چند سال گذشته ساخت و ساز بی رویه چه آسیب جدی به اقتصاد این مملکت و منابع طبیعی آن زده است.طبیعت انتقام گیر بی رحمی هست.سالانه هزاران نفر بر اثر سرطان و بیماری های قلبی و تنفسی ناشی از آلودگی هوا در ایران می میرند ,بحث سیلاب ها هم که خود گویا همه چیزست.

انگار که همه ما مردم سهامدار کارخانه ای هستیم که خروجی آن سم مهلکی ست که قرار ست بزودی وارد سیستم آب آشامیدنی بشود.
و اما خرید و فروش دلار و سکه شاید به طور موقت ارزش پول شما را حفظ کند ولی در نظر داشته باشید هجوم نقدینگی به یک سمت حتما سبب ایجاد تورم خواهد شد.شما قیمت الان طلا را با مثلا ده سال قبل آن مقایسه کنید.شاید کسی بگوید قیمت جهانی طلا افزایش یافته ولی پاسخ درست این هست که متقاضیان طلا فقط ساکن ایران نیستند ,در همه جای دنیا آدم هایی پیدا می شوند که برای حفظ سرمایه به طلا و سکه روی می آورند.

یک قانون بسیار ساده در اقتصاد وجود دارد و این که همه چیز در نهایت به یک سمت حرکت خواهند کرد اگر امروز قیمت دلار , طلا و مسکن رشد کرد بتدریج قیمت بقیه اقلام زندگی هم در همین جهت رشد خواهند کرد و فردی که امروز خوشحال هست که سرمایه او مثلا ده برایر شده در نهایت باید همه چیز را ده برابر خرید کند و این دور باطل تا ابد ادامه خواهد یافت.

همچنین بخوانید
بهترین متخصص هومیوپاتی ایران را بشناسیم
در مورد روش های نه چندان مطلوب برای سرمایه گزاری نسبتا زیاد گفته شد حالا سوال درست این هست بهترین و مناسب ترین روش سرمایه گزاری چیه ؟جواب در یک جمله : سرمایه گزاری بر روی سلامت خود و خانواد , همین و بس.
شاید این جمله بسیار تکراری و ساده لوحانه به نظر برسد ولی چه قبول داشته باشید و یا خیر بهترین کار ممکن همین هست.مگر غیر از این ست که شما همه لذت ها را برای خود و عزیزان تان می خواهید .چقدر پول در می آورید ,چند تا مسکن یا ویلا می خرید , چقدر مسافرت داخلی و خارجی می روید و …. همه این ها در صورتی ممکن هست که شما زنده و سالم باشید .اگر به شما بگویند خود و یا فرزندتان قرار ست تا یک ماه بعد دیگر زنده نباشید آیا حاضر نیستید تمام دارایی هایی را که در عرض سال ها با زحمت فراوان بدست آورده اید را بدهید تا در عوض یک سال بیشتر عمر کنید و در کنار همدیگر باشید ؟
دوستان ,اجازه بدهید با ذکر یک مثال عملی موضوع را بیشتر روشن کنیم . فرض کنید الان در فروردین 1403 هستیم و ویزیت یک متخصص اطفال 250 هزار تومان هست .همین طور فرض کنید شما فقط یک فرزند دارید و در ماه فقط یک بار نیاز به مراجعه پزشکی دارید.

خب خیلی ساده در خوش بینانه ترین حالت هزینه پزشکی شما می شود 500 هزار تومان , البته اگر شما فقط هزینه ویزیت پزشکی و یک نسخه دارویی بسیار ساده را حساب کرده باشید .

قابل ذکر هست ما هزینه ایاب و ذهاب و اتلاف زمان ارزشمند شما را در نظر نگرفته ایم و همین طور خوش بینانه تصور کنیم بیماری فرزند شما سبک بوده فقط با یک نسخه دارویی بسیار ارزان معالجه بشود .

همچنین بخوانید
انتخاب اصلح کدومه؟ هومیوپاتی یا پزشکی معمولی

حالا بیایید این عدد را در دوازده ضرب کنیم تا هزینه یک سال شما حساب شود که می شود شش میلیون تومان .

اکنون در نظر بگیرید که شما دو فرزند دارید و هر کدام دو بار در ماه نیاز به مراجعه پزشکی دارند پس این عدد را باید در چهار ضرب کنید که می شود 24 میلیون تومان در سال .

باز توجه داشته باشید هیچ صحبتی از بستری شدن و یا انجام آزمایشات و تصویربرداری های گران قیمت نکردیم .در حال حاضر هزینه یک شب بستری در بخش اطفال بیمارستان خصوصی حداقل شش میلیون تومان هست و البته نگویم برای شما از هزینه های آزمایشات , رادیولوژی ,سونوگرافی , سی تی اسکن و …

مجدد تاکید می شود ما حرفی از زجر کشیدن های فرزند شما به دلیل اقدامات پزشکی و تحمیل استرس به شما والدین و کودک تان نزدیم.

بعضی از والدین اعتقاد دارند چون بیمه درمانی دارند پس این هزینه ها شامل حال آن ها نمی شود, این طرز فکر اشتباه هست:

آیا بیمه استرس های شما و فرزندتان , هزینه های ایاب و ذهاب , اتلاف زمان و مهم تر از همه ریسک عوارض داروهای شیمیایی و تصویربرداری وارد شده به بدن فرزند شما و غیره را هم پوشش می دهد ؟!

و صد البته که به موارد بالا این را هم اضافه کنید : آیا اگر فرزند شما نیاز به تخت بستری در بخش اطفال پیدا کرد آیا می توانید برای او تخت بستری پیدا کنید .در حال حاضر همه ما بخوبی می دانیم که ظرفیت تمام بخش های اطفال بیمارستان های خصوصی و دولتی در همه شهرهای بزرگ کاملا تکمیل هست و این روند همچنان ادامه دارد ,یعنی اگر شما حاضر باشید پنج  برابر قیمت هم پول پرداخت کنید قادر نخواهید بود برای فرزندتان در بیمارستان جا پیدا کنید.این معضلی ست که همه والدین با آن کاملا آشنا هستند.

به نظر شما چه باید کرد؟

مشاوره هومیوپاتی آنلاین
دکمه بازگشت به بالا