در باره دکتر عادل حیدری نژاد
مقالات سایت

شیوع آبله مرغان در مدارس

شیوع آبله مرغان در مدارس

آبله مرغان یک بیماری عفونی بسیار واگیردار است که در پی عفونت اولیه ویروس «واریسلا زوستر» ایجاد می‌شود و با نشانه‌های تب، تهوع، درد شکم، خارش و سردرد همراه است.

این بیماری در کودکان شایع‌تر است و منجر به ایجاد تاول‌های کوچک و خارش‌دار شده که در نهایت، پوسته‌پوسته می‌شوند، آبله مرغان از طریق سرفه و عطسه فرد مبتلا و نیز تماس با تاول‌ها به‌راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند.

آبله‌مرغان به طور معمول فقط یک بار در طول زندگی فرد را درگیر می کند که سن ابتلاء به آن ۲ تا ۱۵ سالگی است که بیشترین شیوع آن در سن ۵ تا ۱۰ سالگی رخ می دهد، البته ممکن است عفونتی مجدد توسط این ویروس رخ دهد، اما عفونت مجدد به طور معمول هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند.

سایت عادل حیدری نژاد
سایت عادل حیدری نژاد

این بیماری اغلب اوقات در زمستان و بهار دیده می‌شود. علائم اولیه ممکن است مشابه یک سرماخوردگی ساده از جمله تب، خستگی و سردرد باشد، افزود: این عوارض ممکن است گاهی به صورت سینه‌پهلو، التهاب مغز و عفونت‌های پوستی باکتریایی هم ظاهر شوند.

دوره نهفتگی این بیماری بین یک تا سه هفته است و معمولا کودکان طی هفت تا ده روز بهبود می یابند، اما در بزرگسالان ممکن است این مدت بیشتر باشد و احتمال بروز عوارض هم بیشتر است، در این مدت بیمار باید در اتاقی قرنطینه شود تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود.

چرکی شدن تاول های پوستی‌، ایجاد زخم و تب‌های بالا از جمله عوامل منجر به بستری در بیماران مبتلا به آبله مرغان محسوب می شود.  پس از طی شدن سیر بیماری آبله‌مرغان، ویروس می‌تواند تا پنجاه سال در بافت‌های عصبی بدن به‌ صورت نهفته باقی بماند.

همچنین بخوانید
جراحی لوزه ممنوع!

این ویروس نهفته ممکن است سال‌ها بعد و در هر سنی، دوباره فعال شده و شکلی دیگر از این بیماری با نام زونا را ایجاد کند.


درمان آبله مرغان بیشتر درمان علامتی است که استراحت، پایین آوردن تب، نوشیدن آب، رعایت بهداشت فردی و مراجعه سریع به پزشک از جمله اقدامات مورد تاکید در جهت کاهش علائم این بیماری است. 

دکمه بازگشت به بالا