در باره دکتر عادل حیدری نژاد
مقالات سایت

طب هومیوپاتی چیه؟

طب هومیوپاتی چیه؟
روش درمانی هومیوپاتی یک روش پزشکی مکمل هست و به عنوان درمان جایگزین و طبیعی برای شرایط خاص سلامتی مورد استفاده قرار می گیره. این موارد شامل اضطراب هم میشه.

بسیاری از تحقیقات انجام شده برای تعیین اینکه آیا هومیوپاتی برای اضطراب کار می کنه انجام شده و هومیوپاتی برای بیش از دو قرن مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از مردم ادعا می کنن که بر روی اونها تاثیر داشته.

با این حال، گزارش های مربوط به داروهای هومیوپاتی می تونه ناقص، غیر علمی یا بی طرف باشه. به همین دلیل، هومیوپاتی یک رویکرد جایگزین در خارج از جریان اصلی است و در صورت استفاده از اون به عنوان یک درمان اضطراب، برخی از ویژگی ها، از جمله اثر پلاسبو رو هم داره. هومیوپاتی همچنین دارای عوارض جانبی بسیار کمی است اگر به صورت ایمن و درست انجام بشه. با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

سایت عادل حیدری نژاد

طب هومیوپاتی چیه؟

هومیوپاتی در اواخر قرن ۱۸ اختراع شد. میشه گفت که هومیوپاتی توسط دکتر ساموئل هانمان پزشک آلمانی (۱۸۴۳-۱۷۵۵) کشف و سیستم درمانی مبتنی بر اون به جهان معرفی شد.

روش درمانی هومیوپاتی (Homeopathy) یا “مشابه درمانی”، روش درمانی خاصی است که در اون با ایجاد تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و یا به عبارتی دیگه سیستم عصبی و روانی و یا سیستم ایمونولوژی، فرد رو به سمت بهبودی سوق میده. به عبارت دیگه بیمار از طریق تحریک قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان میشه. به عبارت دیگه هر دارویی بتونه در انسان سالم ایجاد علامت کنه، می تونه همون علامت رو در فرد بیمار درمان کنه.

همچنین بخوانید
همه چیز در باره تب کودک

هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته میشه و سازمان بهداشت جهانی به عنوان طب جایگزین و مکمل از اون نام می بره. طب جایگزین یعنی رشته هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی که حتی می تونن در شرایطی جایگزین درمان های عادی و رایج بشن.

هومیوپاتی در خیلی از مواقع به کمک پزشکی رایج میاد و به درمان بیمار کمک میکنه، برای درمان بیماری هایی مثل فشار خون، هومیوپاتی علائم بیماری رو کنترل کرده و به کمک داروهای رایج میره. البته این موضوع به معنای این نیست که باید داروهای فرد قطع و داروهای هومیوپاتی جایگزین بشه، بلکه به عنوان رشته مکمل درمانی استفاده میشه.

بعضی از مواد در آب برای ایجاد داروهای هومیوپاتی رقیق می‌شن. برخی از این مواد حتی سمی هستن. اگرچه هر ماده سمی بسیار رقیقه، اما آنها خیلی رقیق شدن که در هنگام مطالعه زیر میکروسکوپ‌ها، سطوح فوق العاده کم یا غیر قابل کشف هستن.

همه چیز در مورد روش درمانی هومیوپاتی :

داروهای هومیوپاتی منشا طبیعی دارن و بیش از ۷۰ درصد داروهای هومیوپاتی منشا گیاهی، حدود ۲۰ درصدشون منشا معدنی و حدود ۱۰ درصد هم منشا جانوری داره. در هومیوپاتی کلاسیک داروها رو به شیوه خاصی رقیق می کنن. طبیعی بودن داروها و رقیق بودن زیاد اونها باعث میشه که داروهای هومیوپاتی عوارض جانبی به وجود نیارن.

تحقیقات انجام شده بر روی سلول های بدن نشون میده که دارو های رقیق هومیوپاتی می تونن باعث بروز تغییر در واکنش های سلولی بشن. مداخلات بالینی متعددی هم حاکی از اثر بخشی هومیوپاتی است. در سال ۱۹۹۱ یک مطالعه مروری سیستماتیک ۱۰۷ کارآزمایی بالینی کنترل شده رو مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که ۷۰ درصد اونها نتیجه مثبت رو گزارش دادن.

همچنین بخوانید
انتخاب اصلح کدومه؟ هومیوپاتی یا پزشکی معمولی

طب هومیوپاتی چیه ؟

طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده که خواص بنیادی مواد توسط روش‌های داروسازی هومیوپاتی به مولکول‌های آب منتقل می‌شه و تغییر آرایش مولکول های آب همچون نسخه برداری از ماده اولیه عمل میکنه. به عبارت ساده تر خواص ماده اولیه که دارو از اون تهیه می شه همچون تصویری بر روی مولکول های آب نقش می بنده.

داروهای هومیوپاتی از نظر ظاهری اکثرا بصورت دانه های ریز از جنس قند هستن که در تعداد محدود در فواصل زمانی مشخص باید مورد استفاده قرار بگیرن.

دوره درمان روش درمانی هومیوپاتی چقدر است؟
دوره و مدت این درمان به شرایط بیماری، سن بیمار و وضعیت کلی بیمار وابسته است. به طور متوسط یک دهم زمانی که بیماری در فرد وجود داره، برای درمان اون لازم هست. برای مثال اگه فردی بیماری ۳۰ ساله ای داره، حداقل ۳ سال زمان برای درمان لازم داره.

این درمان چه بیماری هایی رو شامل میشه؟
هومیوپاتی یه طب کامل هست و تقریبا برای اکثر بیماری‌های رایج راه حل درمانی داره از بیماری های جسمی مثل سردرد، کمردرد، دردهای مزمن، مشکلات گوارشی، تنفسی روماتیسمی، بیماری‌های با منشا هورمونی و پوستی تا بیماری های روان همچون افسردگی ها، ترس ها و حتی رفتارها و عادات ناپسند رو میشه با این روش درمان کرد.

نحوه تشخیص چگونه است؟
بیماری که نزد پزشک هومیوپاتی میره، نه تنها از بابت درد اصلی به دقت مورد سوال قرار می‌گیره، بلکه تمامی ناراحتی های به ظاهر بی ربط جسمی و روحی مورد توجه هستن و تجویز دارو بر اساس مجموعه نارحتی های بیمار صورت می‌گیره و از سوی دیگه تمام ناراحتی های بیمار باید در این طب برطرف بشه.

همچنین بخوانید
هدف دکتر عادل حیدری نژاد چیه ؟

روش درمانی هومیوپاتی یه طب کل نگر هست به این معنا که یه بیماری کل بدن رو درگیر می کنه و هیچ بیماری موضعی وجود نداره، اما ممکنه ناراحتی در یک قسمت خودش رو بیشتر نشون بده. به طور مثال سردرد و نفخ شکم، بی خوابی، عرق کردن بیش از اندازه و افسردگی در یه بیمار همگی تنها به عنوان علامت یه بیماری که تمام این خصوصیات رو شامل می شه، محسوب شده و تنها با یه داروی هومیوپاتی تمامی اونها درمان میشه.

گستردگی روش درمانی هومیوپاتی چقدر است؟
هومیوپاتی در حال حاضر دومین طب از نظر وسعت بیماران تحت پوشش در جهانه و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای درمان نزد هومیوپات ها میرن.

در انگلستان بیش از نیمی از پزشکان بیماران خودشون رو در صورت لزوم نزد پزشکان هومیوپات ارجاع داده در فرانسه بیشترین فروش داروها برای سرماخوردگی و آلرژی مربوط به داروهای هومیوپاتی هستن.

لازم به ذکره که سازمان بهداشت جهانی با حمایت از روش درمانی هومیوپاتی از کشورهای عضو در جهت ارتقا هر چه بیشترجایگاه این طب کمک میکنه.

منبع : mosbatesabz.com

در صورتی که این مطلب را دوست داشتید می توانید از طریق آیکون های شبکه های اجتماعی انتهای مطلب آن را با دیگران به اشتراک قرار دهید
مشاوره هومیوپاتی آنلاین
دکمه بازگشت به بالا