در باره دکتر عادل حیدری نژاد
مقالات سایت

هفت علامت هشدار آپاندیس در بچه ها

با وجود اینکه هنوز کارایی آپاندیس مشخص نشده است، اما اگر این التهاب به موقع درمان نشود ممکن است مرگبار باشد. بنابراین لازم است که علائم این بیماری شناخته شده باشد، چون باید به موقع تشخیص داده بشود.آپاندیسیت، التهاب و عفونت آپاندیس (اندام کوچک، تو خالی و انگشتی شکلی که در ابتدای روده بزرگ قرار دارد) است.

آپاندیس شایع‌ترین علت جراحی اورژانسی شکم است.این التهاب و عفونت ممکن است زمانی رخ دهد که به علت فشرده و مسدود شدن مجاری آپاندیس توسط تکه‌ای مدفوع سفت یا گره لنفاوی بزرگ، باکتری‌ها در آپاندیس گیر بیفتند.وقتی آپاندیس عفونی شده باشد، باید برداشته شود تا از پارگی و گسترش عفونت به شکم جلوگیری شود.

این هفت علامت را هرگز از یاد نبرید.

  • دل درد شدید:

بروز درد شدید در ناحیه شکم اولین نشانه از بروز آپاندیسیت است. این درد که به تدریج پیشرفت کرده و بیشتر می شود به دلیل التهاب و فشار وارده به آپاندیس ایجاد می شود. در حالت کلی درد در قسمت پایین و راست شکم ایجاد می شود و میزان شدت آن ساعت به ساعت متفاوت است.  در اکثر موارد درد ممکن است بسیار نزدیک به ناف یا در قسمت پایین کمر نیز احساس شود. این علامت آپاندیسیت با سرفه یا تکان دادن پاها شدیدتر می شود.

  • تهوع و استفراغ:

حالت تهوع و استفراغ ناگهانی نیز یکی دیگر از علائم التهاب آپاندیس است. این علائم تقریبا همیشه بعد از درد شدید در قسمت تحتانی شکم بروز می کند.درست است که بروز چنین مشکلاتی همیشه الزاما نشانه آپاندیسیت نیست اما ممکن است نشان دهنده مشکلات دیگری باشد که در هر صورت باید مورد بررسی قرار گیرد.

  • تغییرات اجابت مزاج:
همچنین بخوانید
جراحی لوزه ممنوع!

باوجود این که برخی از بیماران مبتلا به آپاندیسیت دچار یبوست می شوند عده ای دیگر نیز به اسهال مبتلا می شوند. این علائم گوارشی که ممکن است در خصوص بیماری های دیگر نیز بروز کند، نتیجه التهابی است که آپاندیس را درگیر می کند. اسهال و یبوست در طول روز بیمار را آزار داده و در اغلب موارد به همراه گاز و التهاب بروز می کنند.

  • اتساع شکم:

برآمدگی شکم حس ورم دردناک و فشاری است که معمولا به دلیل مشکلات گوارشی بروز می کند. این مسئله باعث ورم شکم حتی در افرادی که شکمی تخت دارند می شود. برآمدگی شکم در موارد بروز آپاندیسیت شایع است و به دلیل جمع گاز بروز می کند.

  • افزایش دمای بدن:

علائم آپاندیسیت زمانی بروز می کنند که رشد این بیماری تا مرحله ای می رسد که مشابه علائم عفونت های معدی و روده ای می شود. به همین دلیل نیز علاوه بر احساس درد، بیمار دچار تب، عرق سرد و لرز نیز می شود. اگر تغییر دمای بدن خفیف باشد اما فرد در ناحیه شکم احساس درد کند نیاز به مراجعه به پزشک ضروری است.

سایت عادل حیدری نژاد

  • از دست دادن اشتها:

در صورت ابتلا به آپاندیسیت فرد اشتهای خود را از دست خواهد داد. التهاب آپاندیس در عملکرد گوارشی اختلال ایجاد کرده . در این صورت نیز فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. زمانی که بی اشتهایی با علائم دیگر ذکر شده همراه باشد حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

  • درد با ماهیت فشاری:

دردی که در اثر فشار ایجاد می شود به تشخیص دقیق تر این مشکل در ناحیه آپاندیس کمک می کند. این درد معمولا در زمان معاینه پزشک ایجاد می شود، یعنی زمانی که پزشک روی قسمت راست تحتانی شکم فشار وارد می کند بروز می کند. این درد شدید و تیرکشنده است و شدت آن برحسب فشار وارد شده تغییر می کند. زمان یکه منطقه مورد نظر رها می شود فرد درد شدید در آن ناحیه احساس می کند و این مسئله شک در خصوص احتمال آپاندیسیت را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید
کنترل تب کودک به سه شماره
دکمه بازگشت به بالا