مقالات سایت

چرا ما در اینستاگرام فعالیت نداریم؟

چرا ما در اینستاگرام فعالیت نداریم؟
سوال خوبیه : برای همه جای تعجب دارد و این را از ما می پرسند: در شرایطی که هر کس و ناکسی تو اینستاگرام یک پیج زده به جمع آوری فالورر مشغول هست چطورست که ما این شبکه را انتخاب نکرده ایم تا تو این وانفسا چند نفری هم به اصطلاح هواخواه جذب کنیم.

قبل از این که جواب این پرسش را بدهیم لازم ست کمی در مورد هرم مازلو بدانید.

در سال ۱۹۴۳ رواشناس آمریکایی آبراهام مازلو نظریه “سلسله‌مراتب نیازهای انسانی” را مطرح کرد. در این نظریه تصمیم‌‌گیری‌‌های بشر تحت تأثیر سلسله‌ مراتب نیازهای روانی قرار دارد. هرم مراتب نیازهای انسانی مازلو یکی از شناخته شده ترین تئوری و نظریه‎‌ها برای افزایش انگیزه است.

کاربرد هرم مازلو چیست؟

هرم سلسله مراتبی مازلو یک نظریه انگیزشی در روانشناسی است که یک مدل پنج لایه از نیازهای انسانی است . این هرم از پایین به بالا شامل نیاز‌های فیزیولوژیک (غذا، لباس و…)، ایمنی (امنیت شغلی و…)، عشق و تعلق (دوستی)، احترام و عزت و شکوفایی است.

طبق این هرم پیش از آن که افراد به نیازهای بالاتر توجه کنند، باید نیازهای پایین‌تر هرم ارضا شود. این مدل پنج مرحله ای را می‌توان به نیازهای کمبود و نیازهای رشد تقسیم کرد. چهار سطح اول یعنی( خورد و خوراک, لباس, امنیت ,عشق و احترام) اغلب به عنوان نیازهای کمبود و سطح آخر یا عزت و شکوفایی به عنوان نیاز رشد شناخته می‌شود.

سایت عادل حیدری نژاد

نیازهای کمبود در مقابل نیاز رشد قرار دارد. او با ارائه هرم نیازهای مازلو؛ نقش بسزایی در علم روانشناسی جهان گذاشت و توانست تعریف انسان و انسانیت را در دید بسیاری از افراد عوض کند. از نظر هرم مازلو انسان موجودی ذاتا شرور نیست و می‌تواند شخصیت خود را به مرور زمان ارتقا دهد و سرانجام به خودشکوفایی برسد.

سلسله مراتب نیازهای مازلو؛

همچنین بخوانید
طب هومیوپاتی چیه؟

هرم نیازهای مازلو برای استفاده از هرم نیاز‌های مازلو باید نیاز‌ها و میزان تاثیر آن بر افراد را به درستی درک و تحلیل کرد. براساس این هرم، هر نیاز طبق نیاز پیشین خود ایجاد می‌شود و به تمامی افراد حس رضایت بیشتری نسبت به گذشته خود القا می‌کند.

سه سطح اول هرم مازلو:

در هرم مازلو اولین نیاز در سطح پایین هرم مزلو،نیازهای فیزیولوژیکی است. نیازهای اساسی فیزیولوژیکی کاملاً مشهود است. این امر شامل مواردی است که برای بقای ما حیاتی هستند.

برخی از نمونه‌‌‎های نیازهای فیزیولوژیکی عبارت‌‎اند از: آب، غذا، نفس کشیدن و … علاوه برنیازهای فیزیولوژیک مواردی مانند مسکن و لباس را نیز شامل می‌‌‎شود. مازلو همچنین تولیدمثل را نیز در این سطح از هرم قرار می‎‌دهد زیرا برای بقا و تکثیر گونه ضروری است.

نیاز به احترام و ارزش در سطح چهارم:

در سلسه مراتب مازلو نیاز به قدردانی و احترام دیده می‌‎شود. هنگامی‌که نیازهای سه سطح پایین برآورده شود، نیاز به احترام و ارزش نقش برجسته‌‎‌تری در ایجاد انگیزه در رفتار ایجاد می‌‌‎کند. مازلو به ‌طور خاص یادآوری می‎‌کند که عزت‌نفس به دو نوع تقسیم می‌شود: عزت نفسی که بر اساس احترام و تأیید دیگران است و عزت نفسی که بر اساس ارزیابی خود شما است.

اعتماد به ‌نفس و استقلال از نوع عزت ‌نفس دوم ناشی می‌‌‎شود. در این مرحله، کسب احترام و دریافت ارزش از طرف دیگران اهمیت فزاینده‎‌ای پیدا می‌‎‌کنند. ما برای براورده شدن این نیاز هم به دستیابی به عزت نفس نیاز داریم هم به تایید و دیده شدن از طرف دیگران. نیازهای احترام و ارزش علاوه بر نیاز به احساس موفقیت و احترام مواردی مانند عزت‌نفس و ارزش شخصی را شامل می‌‌شوند.

داشتن حس ارزش از سوی دیگران و احساس اینکه برای جهان مفید هستند در این مرحله بسیار مهم است. مشارکت در فعالیت‌‌‎های حرفه‌‎‌ای، موفقیت‌‌‎های تحصیلی، مشارکت ورزشی یا تیمی و سرگرمی‌‌‎های شخصی همگی می‌‎‌توانند در برآورده ساختن نیازهای احترام و ارزش نقش داشته باشند.

همچنین بخوانید
مستندات قانونی روش درمانی هومیوپاتی

افرادی که با دستیابی به عزت‌نفس خوب و شناخت دیگران می‌‎توانند نیازهای عزت را برآورده کنند‎، به سمت اعتماد به توانمندی‌های خود حرکت می‌کنند. کسانی که عزت‌‌نفس و احترام دیگران را ندارند، ممکن است احساس حقارت کنند. نیاز به احترام و ارزش و نیازهای اجتماعی، با هم آنچه را که به‌عنوان نیازهای روانشناختی سلسله‌مراتب شناخته می‌‎‌شود، تشکیل می‌‎دهند.

نیاز به خودشکوفایی و رشد:

استعدادها نیازهای خودشکوفایی و رشد استعدادها در اوج هرم مزلو قرار دارد. مازلو با اشاره به نیازی که مردم برای دستیابی به تمام توانایی‎‌‌های خود به‌عنوان انسان دارند، توضیح داد: “آنچه یک انسان می‌تواند باشد، باید همان باشد.” با توجه به تعریف مازلو از نیاز به خودشکوفایی و با توجه به تعریف او از تحقق بخشیدن به خود، این امر ممکن است به سادگی به ‌عنوان استفاده کامل و بهره‌‌برداری از استعدادها، توانایی‎‌ها‎، پتانسیل و … توصیف شود.

به نظر می‌‎رسد چنین افرادی به خواسته‌‎هایشان تحقق می‌‌‎‌بخشند. و بهترین کاری را که قادر به انجام آن هستند انجام می‌‎‌دهند. آن‌‎‌ها افرادی هستند که ازنظر شخصی رشد کرده‌‌‎اند و یا در حال پیشرفت هستند که قادر به رشد کامل است. افرادی ‎که به سطح خودشکوفایی و رشد استعدادها می‌‎رسند، به فکر رشد شخصی خود هستند. کمتر به عقاید دیگران توجه می‌‎کنند و علاقه ‎مند به انجام توانایی‎ های بالقوه خود هستند.

مطابق هرم مازلو هر چه در سطح پایین تر برویم تعداد افرادی که در آن سطح قرار دارند بیشتر می شود ,در واقع  سطح یک تا سوم از هرم مازلو بین انسان و حیوان مشترک هست , یعنی نیاز به خوردن آشامیدن,  سرپناه , تولید مثل

همانگونه که سعدی گفت :
خور و خواب و خشم و شهوت شغب است و جهل و ظلمت

همچنین بخوانید
هفت علامت هشدار آپاندیس در بچه ها

حیوان خبر ندارد ز جهان آدمیت

به حقیقت آدمی باش وگر نه مرغ باشد

که همین سخن بگوید به زبان آدمیت


یک کارآفرین و یا صاحب کسب و کار در ابتدای شروع کارش جمعیت مخاطبین و یا مشتری های هدف  کسب و کارش را مشخص می کند .این طور نیست که یک محصول بدرد همه آحاد جامعه بخورد.

با توجه به توضیحاتی که در مورد هرم مازلو داده شد فکر کنم همین حالا برای شما شفاف شده باشد که جمعیت قریب به اتفاق افرادی که در اینستاگرام فعالیت دارند مربوط به سه سطح اول است.

شما کافی ست نگاهی به موضوعات مورد علاقه و بحث در این شبکه اجتماعی بیندازید تا پی ببرید داستان چیه.

بحث در مورد غذا و فود بلاگری , سبک زندگی هنرمندان و سلبیرتی ها  ,مشکلات جامعه , مسایل جنسی و از این قبیل همه در سه سطح اول هرم مازلو قرار دارد.

  • آیا به نظر شما هدف وب سایت ما با سلیقه این افراد هماهنگی دارد؟
  • به نظرتان آیا این افراد می توانند مشتریان بالقوه برای خدمات ما باشند؟
  • آیا هیچ تناسبی بین محتوی سایت ما با ذائقه حاضرین در اینستاگرام می بینید؟

خدمات آموزشی و مشاوره ای وب سایت ما اصلا مناسب یک جوان که در اوج شور و شعف جوانی و در حال و هوای علافی و گذران زندگی بی هدف ست نمی باشد.بلکه فی الواقع جمعیت هدف وب سایت ما والدین استاندارد و متعهد به انسانیت و اخلاقیات هستند که بدنبال راهی برای تامین سلامت واقعی برای فرزندان شان می گردند.

این مطلب بمرور تکمیل می شود…

دکمه بازگشت به بالا